Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Ceramiczna rewolucja w Nowej Hucie: Spacer śladami ceramiki łysogórskiej z Natalią Kopytko

We współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury zapraszamy na “Ceramiczną rewolucję w Nowej Hucie” czyli dwa atrakcyjne wydarzenia: projekcję filmu dokumentalnego oraz spacer poświęcony nowohuckiej i małopolskiej ceramice artystycznej.
13.00/Spacer śladami ceramiki łysogórskiej z Natalią Kopytko
Zapraszamy na wyjątkowy spacer po Nowej Hucie, który poprowadzi Natalia Kopytko. Artystka ta pochodzi z Łysej Góry, miejsca niezwykłego, wypełnionego czarodziejskimi zakątkami i wspomnieniami zapisanymi w glinie. Spacerując po Nowej Hucie, poszukamy śladów podobnej harmonii – między funkcjonalnością a estetyką, człowiekiem a otoczeniem, przeszłością a współczesnością. Przez opowieść i wspomnienie spróbujemy uchwycić ducha Łysej Góry – i sprawdzić, gdzie w Hucie rezonuje jej ceramiczne echo. Zobaczymy m. in. gmach Szkoły Muzycznej, dawną Cepelię i kawiarnię Mozaika. Spacer zakończymy w Galerii Huta Sztuki, gdzie podziwiać można m. in. dzieło „Fantasmagoria wiatru” Janusza Trzebiatowskiego. Dzieło, które stało się inspiracją do stworzenia monumentalnej emaliowanej dekoracji pod tym samym tytułem, która przez kilka dekad zdobiła pawilon handlowy na osiedlu Złotego Wieku 19-20.
15.00/Ceramiczna rewolucja - projekcja filmu
Po spacerze zaprosimy widzów i widzki do Kina Sfinks na projekcję „Ceramicznej rewolucji” - przygotowanego przez Małopolski Instytut Kultury filmu dokumentalnego, poświęconego Spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze. Dokument opowiada historię spektakularnego sukcesu, jaki osiągnęły wyroby „Kamionki”. Mimo upadku zakładu łysogórska ceramika wciąż wzbudza zachwyt i należy do klasyki designu. Relacje świadków i archiwalne dokumenty ukazują rolę spółdzielni w historii polskiej sztuki użytkowej oraz przemiany, jakie zaszły w twórczości ludowej.
Równorzędnymi bohaterami tej opowieści są niezwykłe ceramiczne realizacje – mozaiki. Niektóre dobrze znane (jak słynna kompozycja w kinie Kijów), inne wydobyte z zapomnienia. Pieczołowicie sfilmowane detale pozwalają zanurzyć się w świecie mozaik, pełnym blasku i barw.
Dokument został zrealizowany przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, jako próba uwiecznienia tego dziedzictwa, które stopniowo zanika – i równocześnie głos w jego obronie.
Prowadzenie Natalia Kopytko.
Na spacer obowiązują zapisy poprzez e-mail: nhlab@okn.edu.pl
Zapisy trwają do 16 V 2025, godz. 15.00, wstęp bezpłatny.
Na pokaz filmu wstęp jest bezpłatny.
Film zrealizowany w ramach programu #WywołaneHistorie.
Spacer dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Współorganizator Małopolski Instytut Kultury
KONTAKT:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Spacer:
Miejsce zbiórki: zbiórka przy Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1. Poruszać się będziemy korzystając z chodników i alejek o utwardzonej powierzchni. Na trasie spaceru znajdują się ławki. Spacer potrwa około 1,5 godziny. Wygodny strój należy dostosować do pogody.
Projekcja:
Ośrodek Kultury Norwida:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Duża sala kinowa: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali kinowej mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu. W obrębie widowni brak wyznaczonego miejsca dla osoby poruszającej się na wózku, możliwe jest ustawienie przy początkach pierwszego i drugiego rzędu. Na wyższe rzędy prowadzą schody.